Astronomija Vilkpėdėje

/2024·02·21
Rajono

Nustebsite sužinoję, jog seniausia observatorija Rytų Europoje buvo įkurta dar 1753 m. Lietuvos didžiosios kunigaikštystės gyvavimo laikotarpiu. Pagrindinės ir tuomet vienintelės patalpos buvo įrengtos dabartinėje Universiteto gatvėje, o ši – Čiurlionio gatvėje pradėta statyti tik 1921 m.

Po I-ojo pasaulinio karo, lenkų okupuotame Vilniuje buvo iš naujo atidarytas Vilniaus universitetas bei įsteigta Astronomijos katedra. O vienas žymiausių lenkų astronomų – Vladislavas Dzievulskis tuomet buvo paskirtas šios katedros vedėju, kuris nusprendęs, jog senosios observatorijos patalpos visiškai netinka darbui, nusprendė statyti naują, geriau pritaikytą moksliniams tyrimams.

Taip 1936 m., Čiurlionio gatvėje, netoli Vingio parko buvo pilnai įrengta naujoji Vilniaus universiteto observatorija su keletu astronominių bokštelių ir laboratorijos pastatu. Vienos iš pagrindinių mokslinių tyrimų krypčių tuomet buvo foto-metriniai ir spektroskopiniai kintamųjų žvaigždžių tyrimai bei žvaigždžių statistika. O tokių tyrimų rezultatai buvo skelbiami periodiniame leidinyje „Bulletin de l’Observatoire astronomique de Wilno”.

Visgi 1960-1962 m. atlikti foto-metriniai ir spektografiniai žvaigždžių stebėjimai parodė, kad dėl miesto šviesų ir užterštumo iš observatorijos teritorijos mokslinių stebėjimų atlikti nebeįmanoma. Tuomet buvo nuspręsta observatoriją perkelti už miesto ribų, taip ir išdygo naujoji Molėtų observatorija, o šis, nuotraukoje matomas pastatas liko gražiu architektūriniu paveldu, kurį kviečiame aplankyti, pamatyti ir pajusti tikrą astronomijos dvasią!

Šioje svetainėje yra naudojami slapukai, kurie padeda paspartinti naršymą ir užtikrinti individualesnį Svetainės funkcionavimą. Naršydami toliau Jūs sutinkate su mūsų Slapukų politika. Daugiau informacijos apie slapukų naudojimą, jų užblokavimą ar pašalinimą rasite mūsų svetainėje.

Sutinku su visais slapukais Slapukų nustatymai
PRIVATUMO NUSTATYMAI

Apsilankius bet kurioje svetainėje, informacija gali būti išsaugoma ar atkuriama naršyklėje, daugiausia kaip slapukai. Ši informacija gali būti apie jus, jūsų nuostatas, įrenginį ar naudojama siekiant padaryti, kad svetainė veiktų taip, kaip tikitės. Ši informacija paprastai tiesiogiai neidentifikuoja jūsų, bet ją pasitelkus gali būti teikiamos labiau suasmenintos žiniatinklio funkcijos. Galite pasirinkti neleisti kai kurių tipų slapukų. Spustelėję skirtingas kategorijų antraštes sužinosite daugiau ir galėsite pakeisti numatytuosius nustatymus. Tačiau turėtumėte žinoti, kad užblokavus kai kurių tipų slapukus gali būti paveiktos jums svetainėje teikiamos funkcijos ir mūsų siūlomos paslaugos.

Daugiau informacijos
Šių slapukų reikia, kad svetainė galėtų veikti, ir jų mūsų sistemose išjungti negalima. Jie paprastai nustatomi tik reaguojant į jūsų atliktus veiksmus, kurie prilygsta paslaugų prašymams, pavyzdžiui, privatumo nuostatų nustatymą, prisijungimą ar formų pildymą. Galite nustatyti, kad naršyklė blokuotų šiuos slapukus ar įspėtų apie juos, bet tokiu atveju kai kurios svetainės dalys gali neveikti.
Naudojami slapukai
Šie slapukai suteikia galimybę skaičiuoti apsilankymus ir srauto šaltinius, taip galime įvertinti ir gerinti svetainės našumą. Jie padeda sužinoti, kurie puslapiai yra populiariausi, o kurie mažiausiai populiarūs, ir stebėti, kaip lankytojai juda svetainėje. Visa šiais slapukais surinkta informacija apibendrinama, todėl yra anonimiška. Jei neleisite šių slapukų, nežinosime, kada lankėtės mūsų svetainėje.
Naudojami slapukai
Šiuos slapukus mūsų svetainėje nustato reklamavimo partneriai. Šios įmonės gali juos naudoti sudarydamos jūsų pomėgių profilį ir rodydamos jums aktualius skelbimus kitose svetainėse. Jie veikia unikaliai identifikuodami jūsų naršyklę ir įrenginį. Jei neleisite šių slapukų, negausite jums pritaikytų skelbimų kitose svetainėse.
Naudojami slapukai